Система оцінок в ліцеях і технікумах Польщі
Ліцеї, технікуми, як і професійні школи – це три різновиди так званої старшої школи в Польщі і це чудові безкоштовні варіанти навчання в Польщі після 9 класу для українців.
Серед кращих сторін освіти в Польщі можна виділити:
високі стандарти навчання
сучасні європейські програми навчання
доступність та інноваційність
В Польщі використовується 6-бальна система оцінювання, де 1 – найнижча оцінка, а 6 - найвища. Фактично оцінки 6-2 вважаються позитивним оцінками, а 1 – негативною.
Вага оцінки (Waga oceny) - це спеціальна позначка над основною оцінкою учня. Кожна школа, відповідно до встановленого регламенту, надає кожному роду діяльності на уроці вагу його оцінки: від 1 до 3. Це зроблено для більш об’єктивного виведення, так званої, середньої оцінки (Ocena średnia) за роботу учня з предмету протягом року. Наприклад, ваги оцінок можуть бути встановлені: контрольна робота = вазі 3, домашні роботи = вазі 2, усні відповіді на уроці або презентації = вазі 1.
В підсумку протягом навчального періоду середню оцінку виводять шляхом множення кожної, отриманої учнем, оцінки на відповідну вагу і результат ділять на кількість отриманих ним оцінок.
Також вартує знати, що учень зобов’язаний отримати визначену кількість оцінок з кожного предмету, щоб мати можливість отримати семестрову оцінку. Для того, щоб розуміти яку ж мінімальну кількість оцінок з того чи іншого предмету учню потрібно отримати, необхідно кількість годин предмету за тиждень помножити на 2 і додати 1.
Якщо ж з якогось предмету не вистачає мінімальної кількості оцінок, учень отримує статус "не кваліфікований" і тільки з дозволу педагогічної ради може відпрацювати матеріал (як правило в форматі контрольних робіт з усього матеріалу за семестр).
Також учень може отримати статус «не кваліфікований», якщо ним пропущено понад 50% (для старшої школи) учбових годин з предмета. Якщо учень має «не кваліфікацію» - він не може бути переведеним до наступного класу.
Якщо учень має одну або дві оцінки «одиниці» з якогось предмету або статус «не кваліфікований», наприкінці року та з дозволу педагогічної ради учень може «перездати» їх. Зазвичай ці перездачі призначаються на останні дні серпня, перед початком наступного навчального року.
Також вартує знати, що за весь період навчання (на кшталт протягом 4 років ліцею) учень, маючи в своєму пасиві не перездану негативну оцінку, він має право на одне «умовне переведення до наступного класу». При цьому вчитель відповідного предмету бере учня «на поруки», зобов’язуючись прослідкувати що академічна заборгованість буде погашена. Якщо учень отримує більш ніж 2 негативні річні оцінки, рішенням педагогічної ради повторює навчальний рік на тому самому ж рівні.
Школи користуються електронними щоденниками (e-dziennik) на різноманітних платформах. Завдання - надати учневі та батькам можливість постійної співпраці. Збережена тут уся поточна інформація шкільної діяльності учня – оцінки, перездачі, пропуски і прогули, домашні завдання, зауваження і похвала, оголошення від вчителів. Код доступу та пароль на свою електронну адресу отримує окремо учень і батьки від школи. Якщо не використати код протягом місяця – він автоматично дезактивується, для генерування нового доступу необхідне письмове прохання на ім’я директора школи.
За кілька тижнів до виставлення семестрових/річних оцінок в щоденнику з’являються «zagrozenia» - викладачі звертають увагу, що середня оцінка менше прохідної (тобто, менше 2 балів). Відповідальні учні та батьки не допускають такого розвитку подій, слідкуючи за середньою оцінкою з предмета вже від початку навчального року.
Ну і на завершення, маленька порада по цій темі: пам’ятайте, що Ви (учні) або Ваші діти (учні), навчаєтесь перш за все для своїх знань та свого майбутнього, а не заради просто хороших оцінок. Успішність українських учнів, котрі навчаються у ліцеях та технікумах Польщі у великій мірі залежить також і від рівня знань польської мови. Чим краще Ви знаєте мову, тим легше буде відбуватись процес навчання і до цього потрібно підготуватись відповідним чином. Білий Орел залюбки Вам у цьому допоможе, то ж запрошуємо Вас на курси польської мови у Львові до наших аудиторій або ж на вивчення польської мови онлайн (https://polcentrum.com/onlain-kursy-polsko-movy/).