МЕНЮ Мова сайту: Закрити меню
фонове зображення
Матура
Новини Отримати консультацію менеджера

Egzamin maturalny - матура – іспит на атестат зрілості.

Матура - це випускні іспити в польських ліцеях і технікумах, на основі яких абітурієнти вступають до польських закладів вищої освіти. В цілому її можна сміливо назвати аналогом українського ЗНО. 

Даний іспит є обов’язковим у польських ліцеях, але  не є обов'язковим в технікумах і випускник не зобов'язаний здавати матуру, але важливо пам’ятати, що просто без неї не поступити до закладу вищої освіти. У технікумі більшість випускників не здають матуру, так як їм достатньо мати тільки диплом за фахом і вони уже отримують спеціальність, з якою можуть працевлаштовуватись, диплом технікуму визнається в ЄС.

Це актуально знати тим, хто планує продовжувати навчання в Польші у ліцеях або технікумах після закінчення 9 класу в Україні.

Матуральні екзамени обов'язкові для здачі - це польська мова, математика та іноземна мова. Крім цього абітурієнт повинен здати на вибір ще один письмовий поглиблений екзамен з додаткового предмету. Добровільно можна здавати не більше 5 різних іспитів. Результат іспитів виставляється в процентах. 100% - ідеальні знання, до них же прирівняні переможці та лауреати учнівських олімпіад. Для отримання атестата зрілості необхідно набрати мінімум 30%.

Здають матуральні іспити, як правило, в своїх школах, проте в комісії повинен бути присутній вчитель з іншої школи.

Іспити складаються з письмової та усної частини, усна частина відноситься до іспитів по мовам. Можливі додаткові предмети з поглибленим вивченням: біологія, фізика, філософія, географія, історія, історія музики, історія мистецтв, інформатика, латинь і антична культура, мова етнічних меншин, мова національних меншин, сучасна іноземна мова, польська мова (поглиблене вивчення), регіональна мова, математика (поглиблене вивчення), суспільствознавство.

Обов'язковий екзамен з математики містить 34 завдання. На поглибленому додатковому - 12 завдань. Іспит з математики триває 170 хвилин для загального рівня і 180 для поглибленого. Іноземна мова загального рівня - 120 хв, поглибленого - 150.

Знання польської мови на базовому рівні є обов’язковим для атестату зрілості, однак в 2021 році із-зі пандемії процедура має ряд змін. Необхідною лишається тільки письмова частина екзамену. Усну польську здають тільки ті, кому вона потрібна для вступу у заклад вищої освіти. Письмова частина традиційно складається з двох компонентів – тесту (20 балів) та твору (50 балів) – разом в сумі має вийти 70 балів.

Якщо навчання відбувалося в спеціалізованих школах, наприклад, в закладах національних меншин, то може бути додана і рідна мова.

Матуру здають тільки один раз. До того ж випускникам шкіл в цілому не обов'язково здавати матуру саме в рік випуску: вони можуть здати її і через рік і через два після закінчення технікуму.

Проводиться egzamin maturalny в кілька етапів . В основному це:

Травень - для першої спроби здачі іспитів.

Червень - для тих, хто не зміг взяти участь в першому етапі з поважної причини.

Серпень - для перездачі тим, кого не задовільнив результат.

Часом можна почути думку, що матуру складно здати. Але це не зовсім так. За словами адміністрацій польських шкіл іноземці, як правило, добре здають випускні іспити. Єдина складність може виникнути з польською мовою, так як екзамен включає в себе і польську літературу. Але приділяючи належну увагу цьому предмету, як показує практика, за 4-5 років будь-який учень може без проблем до нього підготуватися та успішно здати.

Навчання в Польщі для українців (https://polcentrum.com/navchannia/), котрі закінчили 9 клас в Україні та вступають у польські ліцеї або технікуми - це хороший та впевнений старт в подальшому здобути вищу освіту в Європейській країні.