МЕНЮ Мова сайту: Закрити меню
фонове зображення
GAP-year - ROK Przerwy
Корисні статті Отримати консультацію менеджера

GAP-year - ROK Przerwy

У нашій з Вами свідомості, сформованій в переважній більшості, на основі парадигми посттоталітарного та постколоніального синдромів, дуже часто видається цілком природнім проявляти співчуття до тих друзів, знайомих, яким не вдалося після завершення школи вступити у навчальні заклади наступного рівня освіти. Часто можна почути в такій ситуації слова на кшталт «шкода, що втрачаєш рік..».

В Європі та й світі загалом дещо інше уявлення про таку або схожі ситуації. В їх парадигмі та уявленні про життєвий рух молоді існує цілком природнє розуміння, що після школи молодій людині вартує рік присвятити подорожам, знайомствам, власному самовизначенню - замислитися та прийняти більш виважене рішення, який подальший професійний шлях обрати. В Європі такий рік називають GAP-year, в Польщі - ROK Przerwy.

Gap year/ROK Przerwy – це зовсім не рік бездіяльності. Навпаки – це час власного росту, пошуків, нового досвіду, отримання нових знань, шанс пожити самостійно, далеко від своєї сім’ї та друзів, можливість знайти нових друзів, отримати нові знайомства, спробувати себе в різних ролях. Молоді європейці цей період планують собі завчасно, часто поєднуючи різного роду навчальні курси, мандрівки, волонтерство тощо. Не дивно що існують окремі асоціації та соціальні мережі з орієнтиром саме на таку молодь.

Доречі, поняття Gap year існує не тільки для старшокласників. Це цілком звична практика і для бакалаврів, і, навіть, для цілком дорослих людей, які вже працюють (такий рік тоді називають Sabbatical year). Для останніх, особливо керівників, які займають в компаніях найвищі щаблі управління, це вважається навіть необхідним та рекомендованим психологами, задля уникнення творчого вигорання, підвищення продуктивності роботи тощо, а роботодавці такий рік повністю оплачують.

В нас теж вже є прецеденти, коли старшокласники свідомо приймають рішення та планують свій Gap year завчасно. Це свого роду челендж, який вартує того, щоб над ним задуматися.

Цікаво, а яке рішення прийняли б Ви: взяти собі так званий Rok Przerwy чи все ж плануєте поступити в Польщу після 11 класу?