МЕНЮ Мова сайту: Закрити меню
фонове зображення
Державний чи приватний Заклад вищої освіти в Польщі? Як обрати і в чому відмінності?
Новини Отримати консультацію менеджера

Державний чи приватний Заклад вищої освіти в Польщі? Як обрати і в чому відмінності?

Це запитання, яке постає перед абітурієнтами та/або їх батьками при підготовці до вибору Закладу Вищої Освіти (ЗВО), є «одним із», проте не завжди головним критерієм для прийняття рішення. Загалом серед всіх ЗВО Польщі 2/3 є приватними та 1/3 – державними. Загальна кількість ЗВО Польщі становить понад 400 закладів. Ви плануєте поступання в Польщу після 11 класу (https://polcentrum.com/navchannia-v-polshchi-pislia-11-klasu/) і наразі не знаєте, який заклад обрати державний чи приватний? Ми спробуємо коротко описати ключові моменти, які потрібно знати та враховувати в цьому контексті.

- Усі ЗВО (як державні, так і приватні) Польщі формуються на стандартах та нормах  болонської системи освіти з однаковою подачею матеріалу, організації умов для розвитку практичних навиків і механізму контролю за рівнем отриманих знань.

- Приватні ЗВО є платними як для громадян Польщі, так і для іноземців.

-  В державних ЗВО мають можливість навчатися безкоштовно в т.ч. абітурієнти, які мають дозвіл на проживання в ЄС, а також власники Карти Поляка.

- Останні роки спостерігається тенденція, що вимоги до абітурієнтів та студентів зростають не тільки у державних ЗВО Польщі, але й у приватних:

Для вступу у приватний ЗВО потрібно підтвердити знання польської або англійської мови, як правило надавши відповідний сертифікат.

У державних ЗВО доволі високі вимоги до студентів щодо успішності їх навчання і на це потрібно зважати та не розслаблятися після вступу. У приватних ЗВО спостерігається також тенденція росту цих вимог.

Для абітурієнтів окремих ЗВО також при вступі є обов’язковим  проходження кваліфікаційних  інтерв’ю/співбесід.

 Набагато більше уваги в приватних ЗВО стали приділяти науковій діяльності студентів та викладачів (це пов’язано із розвитком самого ЗВО, та збільшених можливостях фінансування за рахунок наукових досліджень та робіт).

- Диплом про вищу освіту приватного та державного ЗВО є абсолютно рівноправним, оскільки видаються за однаковим встановленим зразком. Разом із цим потрібно звертати і увагу на наявність ЗВО в окремих академічних та професійних установах. Наприклад, університет може мати акредитацію по конкретній спеціальності в спеціалізованій організації Європейського союзу чи США чи Канади і т.д., а це, в свою чергу, випускнику цього ЗВО по цій спеціальності дає можливість не проходити в подальшому додаткову професійну атестацію в цих країнах.

- Що стосується самих поляків, то вони навчаються як в державних так і приватних ЗВО. Перевагами вибору поляків приватних ЗВО є:

Краща адаптація навчальних програм до вимог роботодавців та ринку праці загалом

У приватних ЗВО віддається перевага викладачам-практикам, а у державних – вченим, науковцям з хорошими педагогічними навиками.

У приватних ЗВО краще використовуються технології, які підвищують ефективність навчання (платформи дистанційного навчання, мультимедійні навчальні посібники, онлайн бази даних тощо). 

- В часовому горизонті зарахування студентів у державні ЗВО Польщі проходить часом швидше, ніж у приватні – списки студентів формуються, як правило, вже в середині літа. Тому подавати документи для вступу у державні ЗВО краще заздалегідь.

- В приватних ЗВО легше перевестися на іншу спеціальність, а також в них є більші можливості щодо програм обміну з ЗВО в інших країнах та містах.

- Як правило, у державних університетах краще обладнані лабораторії та майстерні, суттєво більша та розвинута інфраструктура та житловий фонд для студентів.

- В державних закладах потрібно пройти очну співбесіду, щоб потрапити на деякі платні програми (проте, у зв’язку із ситуацією пандемії COVID-19, ці вимоги були дещо послаблені).

Навчально-Освітній Центр «Білий Орел» надасть Вам якісну консультацію щодо Польща навчання після 11 класу, ЗВО Польщі та допоможе у підборі Закладу саме під Ваші потреби.